listopad 10 2020 0komentarzy

W przyszłym roku znikną szlabany na niektórych autostradach

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić na wszystkich państwowych odcinkach dróg płatnych jeden, elektroniczny system poboru opłat. Obejmie on nie tylko ciężarówki, autobusy czy kampery, ale także pozostałe pojazdy o masie poniżej 3,5 tony. MF uznało, że manualny pobór jest zbyt drogi i generuje korki na autostradach. 

– Odchodzimy od archaicznego sposobu poboru opłat na rzecz systemu e-Toll, który pozwala na pobór w systemie free flow, czyli takim, w którym nie trzeba się zatrzymywać, by uiszczać opłatę – tłumaczy Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Tak jak zapowiadano, wnoszenie e-płatności będzie miało dwie formy. Pierwsza, oparta na systemie satelitarnego pozycjonowania, będzie polegała na płaceniu za przejazd za pomocą aplikacji na smartfony czy tablety albo urządzenia pokładowe, tzw. UBU.

Druga forma to zakup elektronicznego biletu autostradowego, np. poprzez aplikację mobilną. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych i autostradach płatnych, który w piątek trafił do konsultacji społecznych, możliwość rozliczania opłat za pomocą aplikacji będzie dostępna od I kw. 2021 r. Na razie jako opcja, a bramki zostaną zdemontowane na dwóch skrajnych pasach.

mdarmas

Write a Reply or Comment